STÁTNÍ OPERETA DRÁŽĎANY, PRVNÍ MUZIKÁLOVÉ DIVADLO V NĚMECKU POUŽÍVAJÍCÍ SENNHEISER DIGITAL 6000

04. 08. 2017

Bezdrátový systém Sennheiser zabezpečuje perfektní ozvučení pro 700 míst v hledišti. Od letošního března využívá Státní Opereta Drážďany dvacet dvoukanálových přijímačů EM 6000 instalovaných do velkých 19” racků. Vybavení operety obsahuje 40 kapesních vysílačů SK 6000 s miniaturními mikrofony Sennheiser MKE 1.

Kromě 40 vysílačů SK 6000  je zde navíc k dispozici dalších osm ručních vysílačů Sennheiser SKM 6000 osazených superkardioidní mikrofonní hlavou Neumann KK 205. Přijímače EM 6000  mají šířku pásma 244 MHz; ve Státní Operetě Drážďany, vysílače operují v rozsahu 630-714 MHz..
Vysílače využívají výkonné Li-Ion akumulátory nabíjitelné v šesti nabíjecích konzolích L 6000. Tato 19” racková jednotka je vybavena čtyřmi nabíjecími moduly pro BA 60 a BA 61 a proces nabíjení je možné sledovat na připojených síťových monitorovacích zařízeních. Optimální přehled je zaručen vlastním softwarovým systémem Sennheiser Wireless Systems Manager (WSM). WSM uživatelské rozhraní je zobrazováno na dvou obrazovkách bezdrátových konzolí a s dalším zobrazením na obrazovkách FOH konzolích.
Všech 40 digitálních bezdrátových kanálů je běžně využito během každého představení. Dvoukanálové přijímače jsou propojeny se šesti anténami přes anténní rozbočovač. Čtyři směrové antény Sennheiser jsou rozmístěny ve velké hale (dvě na pódiu, dvě v hledišti); další dvě antény jsou nainstalovány ve foyer a mohou být aktivovány kdykoli speciálně navrženým rozbočovačem, který Sennheiser vyrobil konkrétně pro divadlo Státní Operety. Přijímače EM 6000 jsou napojeny na běžné UHF antény neboť jsou vybaveny anténními filtry schopnými frekvenční selekce přijímaných signálů.   

Nekompromisní zvuková kvalita “Audiosignál se po divadle pohybuje kompletně v digitální kvalitě, od A/D převodníků na pódiu až po výkonové zesilovače". vysvětluje zvukový mistr Clemens Wannemacher, který je šéfem zvukové techniky ve Státní Operetě Drážďany. Nový systém Sennheiser Digital 6000 je digitálně připojen rozhraním AES/EBU. Analogové výstupy přijímačů jsou propojeny se systémem a každý zvukový výstup je samostatně monitorován sluchátkovým výstupem.  Clemens Wannemacher je vysoce nadšen zvukovou kvalitou systému Digital 6000. Pro dokreslení přenosových vlastností tohoto systému zazvonil zvukový mistr svazkem klíčů přímo před mikrofonní kapslí u kovové desky dveří. Snímání a zpracování tohoto zvuku je mimořádně nesnadné a zvukový mistr jej považuje za vrcholný test kompandérů bezdrátového systému. Nový bezdrátový systém Sennheiser je vybaven špičkovým kodekem SeDAC užívaným také v nejvyšší řadě mikrofonů Digital 9000.
Clemens Wannemacher si pochvaluje rozhodnutí osadit vysílače kapslemi Neumann KK 205. Dle jeho názoru tato kombinace poskytuje nejlepší výsledky, které kdy v tomto divadle docílili. V Drážďanském divadle operety vyměnili používaný digitální bezdrátový mikrofonní systém konkurenční značky po pouhých třech letech provozu. Výměna proběhla krátce po skončení divadelní sezóny a zvukový mistr Clemens Wannemacher si pochvaluje: Staré vybavení jsme vyjmuli z 19“ racků a připojili Sennheiser systém, zapnuli a vše začalo okamžitě fungovat bez potřeby něco dolaďovat nebo nastavovat.  
Zvukový mistr uvádí i další pozitivní zkušenosti s novým systémem a praktickými zkušenostmi se systémem Digital 6000. Například používání akumulátorů je velmi jednoduché díky možnosti monitorovat průběh nabíjení a také díky více než šestihodinové operační době vysílačů na jedno nabití. Máte vždy detailní přehled o zbývající kapacitě akumulátorů všech mikrofonů na scéně nebo mimo ni.  Wannemacher se také zmínil o vynikající spolupráci a služeb Sennheiser pro zákazníky: jsme velmi spokojeni s podporou, kterou nám Sennheiser poskytuje, například při městské akci „Noc divadel“ a programech s tím spojených jsme potřebovali velké množství náhradních battery packů. Ve velmi krátké době, na pouhý telefonický dotaz nám byly zapůjčeny na víkend bez dlouhých řečí, což považuji za vynikající. Jejich podpora je prostě unikátní.