D-01 (detail)

D-01

Pravý zvuk „Neumann“ pro digitální sféru s výstupem AES/EBU nebo AES 42. Signál je digitalizován již v mikrofonní kapsli, takže odpadají jakékoliv problémy s předzesilovači a A/D převodníky.
D-01
Solution-D: Nový milník v mikrofonní technologii

Zahrnuje tyto komponenty:

  • Digitální mikrofony velkomembránové D-01
  • Digitální mikrofony s malou membránou KM D
  • Digitální mikrofonní rozhraní DMI-2
  • Software pro vzdálené řízení RCS


Signál i data z mikrofonu odpovídají novému standardu AES 42. Tento standard určující zásady přenosu výstupního signálu, napájení a vzdáleného řízení mikrofonu v součinnosti s digitálním výstupem poskytuje základní předpoklady pro vývoj digitálních mikrofonů. Uvedením standardu AES 42 vytvořila firma Neumann rozhodující krok pro digitální technologie snímání zvuku.

Zatímco u systému D-01 se předpokládá použití DMI-2, řada KM D může být připojena přímo do AES/EBU nebo S/PDIF vstupu nahrávacího systému přes Connection Kit. V tomto případě ale není možno nastavovat funkce mikrofonu na dálku a proto není vyžadován řídící počítač PC/Mac; v případě synchronizace několika mikrofonů je ale nutné použít vzorkovací převodník. Zvukaři obeznámení s digitálními technologiemi mohou začít pracovat se systémem D-01 okamžitě, bez jakéhokoliv školení. Doplňkové funkce digitálních mikrofonů jim otvírají zcela nové možnosti.

Prostřednictvím DMI-2 je možné všechna nastavení jako změnu směrové charakteristiky, zapnutí útlumu nebo basového filtru provést na dálku. Změna parametrů je velice jednoduchá, což výrazně usnadňuje testování různých nastavení pro optimalizaci kvality zvuku. Všechna nastavení je možno uložit v počítači, takže odpadají jakékoliv písemné poznámky o nastavených parametrech.

A/D převodník, který je vyvinutý firmou Neumann a je speciálně přizpůsobený použité mikrofonní kapsli, přijímá signál přímo z kapsle. Tento způsob digitalizace nabízí pozoruhodné zlepšení dynamického rozsahu. Další funkce, jako je Mute a otočení fáze, jsou již integrovány přímo v mikrofonu.

Výstupní signál mikrofonu obsahuje informace o výrobci, typu, výrobním čísle, verzi software a seznamu funkcí které je možno nastavovat na dálku. Během záznamu tak má zvukař v každém okamžiku kompletní přehled o všech parametrech včetně úrovně signálu. Sám si na obrazovce může označit každý mikrofon jménem kanálu nebo dalšími upřesňujícími údaji.

D-01

Na první pohled vypadá mikrofon D-01 jako klasický velkomembránový mikrofon. Mikrofon ale již obsahuje A/D převodník Neumann speciálně navržený pro tuto mikrofonní kapsli. Vstupní signál je okamžitě převeden na digitální s šířkou 28 bitů a s dynamickým rozsahem více než 130 dB (A). Tento signál se dále zpracovává a je možné ho na dálku upravovat (směrová charakteristika, útlum, basový filtr, zisk atd.). Žádný další A/D převodník není třeba. Signál již obsahuje i všechny identifikační údaje pro připojené zařízení.

Mikrofon je vybaven konektorem XLR 3-pin pro přenos obousměrného signálu odpovídajícího standardu AES 42. Tento signál obsahuje vyvážený digitální mikrofonní výstupní signál, napájení Phantom a řídící datový tok včetně synchronizace pro hlavní časový generátor.

Vyrábí se v barvě matný nikl.

DMI-2

Zařízení, která podporují nový standard AES 42, mohou zpracovávat výstupní signál mikrofonů Solution-D přímo. V opačném případě se použije rozhraní DMI-2 - samostatná dvoukanálová jednotka převádějící AES 42 na AES/EBU. DMI-2 se řídí programem Neumann Remote Control Software z počítače nebo notebooku, který se připojuje přes USB a redukci USB/RS485. Při větším počtu mikrofonů je možno propojit několik DMI-2 a řídit každou jednotku odděleně. DMI-2 má vestavěný časový generátor a umožňuje připojit i externí synchronizaci/zdroj časového signálu. Pokud na vstupu synchronizace není signál, automaticky se použije vestavěný generátor. Externí příkazy (např. „On Air“) se řídí přes samostatný 9 pinový konektor.

RCS software

Je součástí systému Solution-D a slouží ke vzdálenému řízení digitálních mikrofonů. Spouští se jako nezávislý program na připojeném počítači nebo notebooku. Všechny důležité parametry jsou zobrazovány na monitoru počítače a mohou být kdykoliv změněny. Během nahrávání má zvukař přehled o všech připojených mikrofonech a může je jednoduše a rychle ovládat.
D-01 (01)D-01 (02)D-01 (03)D-01 (04)


D-01
Neumann na YouTube

Preload obrázků Preload obrázků Preload obrázků