TLM 49 (detail)

TLM 49

Studiový mikrofon v provedení retro. Charakteristické „teplé“ podání hlasu, ideální pro zpěv. Kapsle legendárních typů M 49 a U 47 s kardioidní charakteristikou. Balení obsahuje pružný závěs.
TLM 49
TLM 49 je velkomembránový mikrofon ve stylu retro. Má kardioidní snímací charakteristiku a „teplé“ podání hlasu, zvláště přizpůsobené pro snímání zpěvu.

Vnější provedení mikrofonu je inspirováno legendárními typy M 49 a M 50 z padesátých let 20. století, s typickou barvou „matný nikl“. Snímací systém využívá kvalitu proslulé mikrofonní kapsle K 47, která je použita i u typů M 49 a U 47. Z toho důvodu i barva zvuku odpovídá těmto mikrofonům.

Kombinace provedení retro s osvědčenou technologií Neumann TLM zajišťuje mikrofonu nízký vlastní šum a možnost použití i při nastavení „gain“ na vysokou úroveň.

TLM 49 byl vyvinut pro dokonalé snímání zpěvu a mluveného slova, nicméně je výborný i pro snímání nástrojů v profesionálních studiích. Použitá mikrofonní kapsle s průměrem 34 mm má kardioidní směrovou charakteristiku, díky své konstrukci se sklonem k superkardioidě. Ve srovnání s původním mikrofonem M 49 jsou vysoké kmitočty směrovější. Snímací strana mikrofonu je označena červeným logem Neumann.

Legendární kapsle K 47 má rovnou frekvenční křivku až k vyšším středům, nad kmitočtem 2 kHz je patrný mírný zdvih (3 dB). Kapsle je zakryta rozměrnou mřížkou, která je akusticky otevřená a zvukově neutrální.

Označení TLM vzniklo z názvu „transformerless microphone“, což je technologie Neumann, která pro symetrizaci výstupního signálu nepoužívá výstupní transformátory, ale elektronické obvody. Tyto obvody mají elektrické vlastnosti jako běžně používané transformátory, ale zabraňují průchodu VF rušení do audio signálu. Šumový signál, který by mohl mít vliv na symetrickou linku, je díky tomu účinně potlačen. TLM 49 je schopen bez zkreslení zpracovat signál s úrovní až 129 dB a má dynamický rozsah 117 dB-A.

Všechny vnitřní díly jsou pružně uloženy, aby se zabránilo vlivu dotykových a kročejových hluků. Kromě toho vlastní kapsle je upevněna v pružném gumovém držáku. Z důvodu velkého frekvenčního rozsahu může mikrofon zpracovávat i velmi nízké kmitočty bez zabarvení. To ale znamená, že TLM 49 je citlivý na hluky na těchto kmitočtech (otřesy, hluk větru apod.). Proto je součástí dodávky pružný závěs EA 2, který účinně pohlcuje kročejové a dotykové hluky. V případě zpěvu z malé vzdálenosti se doporučuje použít pop-filtr PC 15 nebo PS 20 a.

Vyrábí se v provedení matný nikl.
TLM 49 (01)TLM 49 (02)TLM 49 (03)TLM 49 (04)TLM 49 (05)


TLM 49
Neumann na YouTube

Preload obrázků Preload obrázků Preload obrázků